top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraOla

Wpływ dobrze szkolonego głosu wokalisty na jego głos w wieku starczym.

Czy dbanie o głos wokalisty może przełożyć się na jego głos w wieku starczym? Jeśli tak, to w jakim stopniu ma na niego wpływ? Co więcej, jakie zmiany zachodzą w głosie osoby w wieku starczym?

Okres starzenia się głosu przypada na wiek około 75 lat. To wtedy głos człowieka może stać się słabszy, delikatniejszy, zapowietrzony i może się “trząść”. Mimo wszystko, zmiany u osoby dorosłej można już zauważyć w wieku 40-70 lat. W tym okresie głos u mężczyzn podwyższa się, zaś u kobiet obniża (menopauza). Zaś po 70 roku życia i obu płci głos się podwyższa.


Dlaczego tak się dzieje?

W okresie starzenia spada produkcja śliny, pogarsza się słuch, praca układu trawiennego oraz oddechowego (zmniejszenie pojemności życiowej płuc) jest mniej efektywna. Ogromny wpływ na zmiany mają także zmiany hormonalne oraz biochemiczne. Mówiąc o głosie osób starszych trzeba także wspomnieć o zmianach degeneracyjno atroficznych (zanikowych) w krtani i gardle.


Mimo, że na zmiany w procesie starzenia jesteśmy zdani, to w jaki sposób traktujemy nasz głos w młodości oraz co ważne, na etapie zmian ma ogromny wpływ na to jak nasz głos będzie brzmiał w tym wdzięcznym okresie jakim jest starość. Z racji, że do głosu warto podchodzić w sposób holistyczny, poziom naszego zdrowia również będzie wywierał ogromny wpływ na jego pracę.


Jednym z cudownych przykładów jest Angelo Lo Forese, czyli włoski śpiewak operowy, który mając 93 lata nadal potrafił zachwycić i wzruszyć swoją publiczność. Angelo Lo Forese jest przykładem, że dobrze szkolony głos może współpracować z nami przez całe życie.Choć nie mamy wpływu na to, że będziemy coraz starsi, to mamy duży wpływ na to jak będzie wyglądać nasza starość. To jak będziemy się czuć w swoim ciele oraz jak będzie brzmiał nasz głos zależy od nas. Dlatego też, zachęcam Cię to dbania o siebie i twój głos. Jedz zdrowo, ruszaj się i pracuj nad swoim głosem w sposób mądry.


POWODZENIA! <3


Ola


155 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Mutacja

Comments


bottom of page