top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraOla

Mutacja

Myślę, że każdy wie czym jest mutacja jednak czy wiemy o niej wystarczająco wiele w kontekście rozwoju wokalnego? Z postu dowiesz się czym jest mutacja, kogo dotyczy oraz jak sobie z nią radzić.


MUTACJA - nagła zmiana głosu w okresie dojrzewania płciowego. Zmiana ta dzieje się pod wpływem działania męskich/żeńskich hormonów płciowych wydzielanych przez prawidłowe funkcjonujące (zdrowe) jądra lub jajniki. To oznacza, że mutacja nie dotyczy się tylko chłopców ale także dziewczyn.


Co dokładnie się dzieje?

  • Podczas mutacji wydłużają się fałdy głosowe. U chłopców o 6-10 mm, czyli około oktawy w dół. Natomiast u dziewczyn o 3-4 mm, czyli około tercję w dół. Jak można zauważyć u chłopców następuje większa zmiana.

  • Krtań się powiększa oraz schodzi niżej (dotyczy się to chłopców i dziewczyn)

  • Następują zmiany śluzówkowe


Kiedy zaczyna się mutacja?

Przyjmuje się, że u dziewczynek ok. 12 roku życia (mutacja może być związana z pierwszą miesiączką). U chłopaków ok. 13-14 roku życia.Mutację u chłopaków dzieli się na trzy etapy:

  1. Okres przedmutacyjny - pojawia się ok. 6 miesięcy przed mutacją właściwą (w śpiewie może pojawić się chrypka, głos może być bardziej matowy a wyższe częstotliwości zanikają)

  2. Okres właściwej mutacji- trwa ok. 3 miesiące (to czas chrypki, zmatowienia, osłabienia i detonacji głosu - mimowolne skoki głosu pomiędzy rejestrem piersiowym i głowowym)

  3. Okres pomutacyjny - trawa 2-3 lata. To czas dojrzewania głosu do momentu osiągnięcia jego pełnej osobowości.


U dziewczyn zmiany mutacyjne następują dłużej a co za tym idzie są mniej widoczne (w porównaniu do zmian w głosie chłopaków).Śpiewanie i mutacja? Czy można to ze sobą łączyć?


Mutacja nie jest chorobą. Mimo wszystko w tym okresie zmian musimy nad wyraz dobrze traktować swój głos. Chłopcy nie powinni się starać brzmieć “starzej”/ “poważniej”. Pamiętajmy, że tonacje piosenek można zmieniać, dlatego też nie rzucajmy się na głębokie tonacyjne wody. Skup się na nastawieniu swojego głosu. Naszym celem jest nastawienie zbilansowane (złe to nastawienie twarde oraz “chuchające”). Zalecane są ćwiczenia na półotwartym trakcie (ćwiczenia z Dr Vox). Na co dzień pilnuj się aby nie krzyczeć.


Pamiętaj także o dbaniu o całe swoje ciało - dietę oraz aktywność fizyczną.


POWODZENIA!

Ola
226 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

留言


bottom of page