top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraOla

Wibrato


Gdybym miała najprościej wytłumaczyć czym jest wibrato, powiedziałabym, że to “rozchwiany”/”falujący” dźwięk.


Przyjmuje się, że wibrato można używać w zależności od stylistyki śpiewanej piosenki. W muzyce rozrywkowej stosowane jest na wybrzmieniach lub nawet jest całkowicie unikane (w tym przypadku ważne jest poczucie smaku). W muzyce operowej zaś, wibrato jest niezbędne na każdym dźwięku.


Wyróżniamy dwa rodzaje wibrato: wibrato krtaniowe oraz wibrato przeponowe. Prawidłowym wibrato jest wibrato krtaniowe (głos jest rozluźniony), wibrato przeponowe zaś może stanowić kompensację braku wibrato krtaniowego, jednak mimo wszystko nie zaleca się go wokalistom.


Wibrato krtaniowe, czyli kołysanie chrząstek krtani. W chwili gdy uzyskujemy prawidłową relaksację w głosie, chrząstki krtani (tarczowata i pierścieniowata) zaczynają się ruszać jak przy zmianie wysokości dźwięku. Takie zjawisko prowadzi do wtórnej zmiany wysokości tonu a co za tym idzie, słyszymy efekt wibrato (częstotliwość wynosi ok. 6 razy na sekundę). Wibrato krtaniowe możemy usłyszeć u takich wokalistek jak np. Lady Gaga czy Ella Fitzgerald.


“Chwianie się krtani” może mieć różny ambitus, który jest zależny od wielkości głosu, czyli wibrato może być na tyle duże, że jego “chwianie” może sięgać nawet pół tonu.


Przykład dużej ilości wibrata o dużym ambitusie (klasyka):


Przykład małej ilości wibrata, które jest szybkie (pop):
Wibrato przeponowe zaś jest głównie używane przez instrumenty dęte (np. flet poprzeczny, trąbka) i jak już wcześniej wspomniałam, wśród wokalistów może (w ostateczności) stanowić zastępstwo wibrata krtaniowego. Wibrato przeponowe jest wolniejsze niż krtaniowe, ponieważ jego częstotliwość stanowi mniej niż 6 razy na sekundę. Dlaczego wibrato przeponowe nie jest zalecane wokalistom? Ponieważ nie daje nam pozwolenia na pełne rozluźnienie pracy krtani, gdyż polega na zmianie ciśnienia podgłośniowego a naszym celem jest praca z jednolitym ciśnieniem.


Podsumowując, wibrato używamy w zależności od stylistyki śpiewanej piosenki. Wibrato, które służy naszemu głosowi ze względów fizjologicznych to wibrato krtaniowe, czyli takie, które powstaje w momencie rozluźnienia naszego głosu (nasz głos jest w pełni zrelaksowany a to must have podczas śpiewania).


Ola

239 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page