top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraOla

Czym jest język i jak wpływa na nasze śpiewanie?

Możesz się zastanawiać o jakim języku mowa- czy chodzi o polski, angielski, francuski? A może mowa o naprawdę wielkim mięśniu w naszej jamie ustnej? W tym przypadku chciałabym się pochylić nad drugą opcją, która co prawda ma ogromny związek z pierwszą.


JĘZYK

Głównym zadaniem naszego języka jako mięśnia jest podsuwanie pokarmu pod zęby, mieszanie podczas żucia i przesuwanie pokarmu do przełyku. Patrząc na przyrodę, język ma także inne zastosowania: dla gadów to organ węchowy, ssakom umożliwia ssanie i stanowi narząd smaku i dotyku, psy używają języka dla termoregulacji i picia. Jednak co najważniejsze, u człowieka jest mięśniem umożliwiającym mowę i to właśnie tutaj jest sedno tematu. 


Nie chciałabym pochylać się za bardzo nad tym z czego zbudowany jest język, ponieważ wydaje mi się to temat zbyt głęboki i ambitny, ale chciałabym skupić się nad jego zastosowaniem i tym jaki wpływ ma na nasze śpiewanie. 


Poniższy filmik przedstawia pozycję języka oraz inne elementy traktu głosowego podczas śpiewania w różnych stylach muzycznych. Zwróć uwagę na jego pracę i ułożenie.
Niesamowite prawda? 

Filmik udawania, że jeśli świadomie używamy języka podczas śpiewania, jesteśmy w stanie śpiewać w różnych stylach muzycznych- oczywiście upraszczając. Ułożenie języka nie tylko wpływa na kolor naszego brzmienia, ale także na to czy śpiewamy poprawnie i w zdrowy sposób. Rozwój pracy języka zaczyna się od pierwszych dni człowieka, czyli wtedy kiedy zaczyna ssać mleko z piersi matki. To bardzo kluczowy moment (podobno istnieją już specjalne butelki dla niemowląt, które są zbudowane na wzór piersi matek). Następnie kiedy zaczynamy jeść pokarm różnej struktury (twardy, miękki),  to właśnie wtedy język zaczyna się uczyć przerzucania pokarmu. Dlatego też, warto podawać swojemu dziecku jedzenie o różnorakiej strukturze tak aby wspierać jego rozwój języka. 


Co jeśli nasz język jest “leniwy” i przysparza nam problemów? 

Najprościej odpowiadając- ćwiczyć, ponieważ układ naszego języka wpływa na dostrajanie dźwięku, a to podstawa śpiewania. Jednak warto wiedzieć jak. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest wizyta u logopedy. Taki specjalista pokaże Ci w jaki sposób “zmusić do pracy” twój język za pomocą odpowiednich ćwiczeń. 


Warto jednak wiedzieć, że w niektórych przypadkach same ćwiczenia nie pomogą. W tym przypadku mowa o skróconym wędzidełku języka (wędzidełko jest fałdem języka biegnącym w płaszczyźnie pośrodkowej i łączy język z dziąsłem i naciąga się przy uniesieniu języka ku górze). 


Skrócona forma wędzidełka (ankyloglosja) jest stanem zmniejszonej ruchomości języka, która może doprowadzić do zaburzenia lub nawet uniemożliwienia prawidłowej pozycji spoczynkowej języka (niezbędna dla prawidłowego rozwoju szczęk i zgryzu). Jednak skutków skróconego wędzidełka jest o wiele więcej m.in.: wpływa na ssanie, połykanie, oddychanie przez nos, może ograniczyć czyszczenie jamy ustnej, sprzyja powstawaniu wad zgryzu itd. 


Skrócone wędzidełko w przypadku wokalnym, wpływa na nasze zdrowe i prawidłowe śpiewanie tj. na wymowę głosek (np. “l” lub “r”), na pracę mięśni śpiewaczych, na dostrajanie dźwięku czy koloryt naszego brzmienia itd. 


W przypadku skróconego wędzidełka stosuje się jego podcięcie (jest zbudowane z włókien kolagenowych, dlatego nie podlegają rozciąganiu!).


PODSUMOWUJĄC:

Temat języka to temat długi (jak język ;)). Warto zwracać na niego uwagę, ponieważ może być naszym kompanem lub wrogiem w rozwoju wokalnym, ale także na całe nasze ciało, ponieważ jest bezpośrednio połączony z kością gnykową i ma połączania z całym naszym ciałem poprzez przeponę powięziową aż do stóp.


Jeśli zauważasz jakikolwiek problem z twoim językiem, daj koniecznie znać.


Ola

75 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Mutacja

Comments


bottom of page