top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraOla

"Nie widzę postępów...", czyli cztery powody, dlaczego się nie rozwijasz.


Podczas naszego rozwoju wokalnego możemy spotkać się z okresem, w którym możemy nie widzieć postępów w swojej pracy. Często takie sytuacje powodują spadek motywacji lub zwątpienie w swoje możliwości. Trzeba to przyznać, że każdy miewa taki moment w swojej pracy i jest on nawet potrzebny.

Zastanówmy się jednak dlaczego się nie rozwijamy, bo nie zawsze jest to wina pogody ;) 


1. Pierwszym najważniejszym powodem braku rozwoju może być twoje lenistwo/brak pracy. 

Co z tego, że chodzisz na lekcje śpiewu, jeśli przez cały tydzień podśpiewasz sobie tylko coś pod nosem lub “poćwiczysz” w samochodzie skupiając się w tym samym czasie na drodze. 

W swojej pracy spotkałam się z uczniami (nie było ich na szczęście dużo), którzy twierdzili, że nie widzą postępów w swoim śpiewaniu. Kiedy trener otrzymuje taką informację od swojego ucznia to nie jest to dla niego miła wiadomość. Jednak czy wina zawsze leży po stronie nauczyciela? 


W moim przypadku sprawa rozwiązywała się za każdym razem po krótkim wywiadzie podczas, którego zadawałam następujące pytania: 

kiedy ostatnio ćwiczyłeś/aś? Ile ćwiczysz? Co ćwiczysz? itd. 


Otrzymywałam następujące odpowiedzi:


Poćwiczyłam raz…”/ “Nie miałem/am czasu, bo tak dużo mam nauki w szkole…”/ “A to trzeba ćwiczyć w domu?!” ITD. ITP. 


PAMIĘTAJCIE! Choć możemy wiele zrobić podczas godzinnej lekcji to niestety, ale nie możemy kończyć swojej pracy nad głosem tylko na niej. Nie przygotujesz się do maratonu, jeśli będziesz biegał raz w tygodniu.


2. Wina twojego braku rozwoju może leżeć po stronie nauczyciela. 

Nie chcę się skupiać na cechach złego nauczyciela, dlatego postanowiłam wyodrębnić kilka cech dobrego trenera wokalnego, który sprawia, że jego uczniowie się rozwijają. Dobry nauczyciel:

  • cały czas się rozwija - nauczyciel jest “lekarzem” naszego głosu, dlatego tak jak każdy dobry medyk potrzebuje poszerzać swoją wiedzę na temat naszego głosu i czynników, które na niego wpływają. 

  • potrafi zrozumieć twój problem - umiejętność zrozumienia problemów wokalnych, z którymi się zmaga uczeń jest niesamowicie ważna w pracy trenera wokalnego, dlatego często się mówi, że świetny wokalista śpiewający np. od dziecka, nie zawsze jest dobrym nauczycielem, ponieważ jest taka możliwość, że nigdy podczas swojej wokalnej podróży nie spotkał się z problemami, z którymi zmagają się jego uczniowie.

  • stawia przed tobą wyzwania - potrafi wyznaczyć nowe cele, wymaga i stawia swojego ucznia w nowym i nawet na moment niewygodnym miejscu tak aby w końcu praca przyniosła niesamowite owoce. 

PAMIĘTAJ! Jeśli chcesz się rozwijać- potrzebujesz nauczyciela, który Ci w tym pomoże. Będzie monitorował twoją pracę a co ważne- twój rozwój z pewnością nastąpi o wiele szybciej :)


3. Trzecim powodem twojego braku rozwoju mogą być źle praktykowane ćwiczenia podczas twojej pracy w domu. 

Mowa tu m.in. o śpiewaniu cicho (wstydzisz się ćwiczyć w domu, dlatego całe twoje ciało pracuje w spięciu), braku zrozumienia ćwiczenia, które wykonujesz tzn. tak naprawdę nie wiesz po co go wykonujesz. Co więcej, możesz ćwiczyć tak, że nie przynosi to ani dobrych ani złych rezultatów. Złe ćwiczenie wiąże się także z przećwiczeniem tzn. ćwiczysz za dużo co powoduje, że twój trening kończy się chrypką a nawet brakiem głosu - ZA DŁUGI czas spędzony na ćwiczeniu nie jest dla Ciebie zdrowy a co więcej może spowodować, że zamiast wyczekiwanego rozwoju będziesz czuł/a, że stoisz w miejscu.


4. Nie widzisz braku rozwoju ale inni go widzą.

Pamiętaj, że twój głos jest z tobą zawsze i wszędzie. Często wydaje się nam, że stoimy w miejscu, ale fajnie usłyszeć nasz zeszłoroczny występ i zastanawiać się jak mogłem/am tak śpiewać?! Dobrze także usłyszeć od osoby, która dawno nas nie słyszała, że zrobiliśmy mega postęp. To, że my nie widzimy postępów to nie znaczy, że się nie rozwijamy.


Jak wy spostrzegacie ten temat? Macie swoje teorie?

Podzielcie się swoją opinią w komentarzu na blogu lub na mojej grupie na FB "Przewodnik po śpiewaniu"
OLA

72 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Mutacja

Comments


bottom of page