Podniebienie miękkie to 1/3 całego obszaru podniebienia (reszta to podniebienie twarde, czyli ⅔, które zbudowane jest z tkanki kostnej), które zbudowane jest z błony śluzowej pokrywającej mięśnie podniebienia oraz rozcięgno podniebienne.
Podniebienie miękkie jest bardzo ruchliwe i zdolne do łatwego kurczenia się. W czasie spoczynku (czyli wtedy, kiedy nie mówimy/śpiewamy) PM zwisa jak przesłona pomiędzy gardłem a jamą ustną. Natomiast podczas skurczu pomiędzy skurczonym podniebieniem miękkim a tylną ścianą gardła następuje szczelne zwarcie, czyli zwarcie podniebienno- gardłowe (w czasie artykulacji tych głosek, które wymagają tegoż zwarcia).
W przypadku czynnościowej niewydolności mięśni podniebienia miękkiego powietrze, które powinno wędrować do jamy ustnej, przepływa do jamy nosowo-gardłowej - brak powietrza w jamie ustnej pogarsza artykulację tzn. śpiew oraz mowa nie są wyraźne.
W warunkach prawidłowych zamknięcie do jamy nosowo-gardłowej jest niezupełne oraz powietrze przedostaje się do nosa tylko podczas emisji głosek nosowych, czyli: m,n,ń,ą,ę. Jeśli przy emisji głosek ustnych praca mięśni podniebienie miękkiego jest niewystarczająca i przejście z jamy ustnej do jamy nosowo-gardłowej pozostaje otwarte, przez co powietrze przedostaje się do nosa powstaje zjawisko zwane nosowaniem otwartym.
Jak pracuje podniebienie miękkie możecie zobaczyć na wcześniej dodanym przeze mnie filmiku (post o języku) od 1:05 minuty.
Literatura:
Pawłowski, Z. (2005). Foniatryczna diagnostyka wykonawstwa emisji głosu śpiewaczego i mówionego. Oficyna Wydawnicza" Impuls".
Comments