top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraOla

Co jeśli ciągle mam chrypkę i szybko męczy mi się głos?

Zaktualizowano: 31 maj 2020


Czy zastanawiałeś/aś się kiedyś kto jest medycznym ekspertem do spraw twojego głosu lub słuchu? Kto może być źródłem wiedzy na temat twoich chrypek, zmęczonego głosu itd.? Co więcej, czy wszystkie problemy z głosem może rozwiązać trener wokalny? 


Ekspertem od twojego głosu może być dobry trener wokalny. Natomiast ekspertem od tych spraw w sensie medycznym jest lekarz foniatra. 


Kim jest foniatra? 

Foniatra jest specjalistą w dziedzinie otolaryngologii, która zajmuje się w szczególności wydawaniem głosu, czyli fonacją albo dźwięcznością. Foniatra zajmuje się emisją dźwięków, ich produkcją przez narządy mowy, skupia się także na ich nieprawidłowościach i zmianach patologicznych w ich obrębie. 


Co jeśli mam często chrypki, męczy mi się głos itd.?


Możemy wyróżnić dwa powody: 


Po pierwsze, możesz używać nieprawidłowo swojego głosu tzn. męczyć się źle dobranymi ćwiczeniami emisyjnymi lub źle wykonywać ćwiczenia emisyjne (ćwiczenia bezmyślne lub stosowanie ćwiczeń nie mając pojęcia jak je wykonywać) , ćwiczyć za dużo- przemęczać się (to jest możliwe). 

W tym przypadku potrzebujesz dobrego trenera wokalnego, który będzie prowadził twój głos w sposób mądry i będzie monitorował twoje postępy- mimo, że w internecie możesz znaleźć tak wiele wspaniałych ćwiczeń wokalnych to przez  złe ich wykonywanie możesz nabawić się niemałych problemów. 


Po drugie, twoje narządy mowy mogą działać niepoprawnie poprzez wrodzone lub nabyte nieprawidłowości związane z twoim głosem. To właśnie w tej sytuacji potrzebny jest nam foniatra. To ten specjalista oceni czy mamy do czynienia z wadami wrodzonymi, nabytymi, przebyliśmy jakąś infekcję, czy nie mamy do czynienia z naroślami (guzkami) na fałdach głosowych itd. Moja historia: 


Zaczynając swoją przygodę ze śpiewaniem, problemy z głosem zaczęły mi mocno doskwierać. Chrypka po chwili ćwiczeń, zmęczony głos były ze mną zawsze. Dlatego też, wybrałam się do foniatry w celu rozwiązania tego problemu i dowiedzenia się czegoś więcej na temat moich narządów mowy, które nigdy w dogłębniejszy sposób nie były badane. 

Okazało się, że moje fałdy głosowe się nie zwierają- niedomykalność fałdów głosowych (najprościej tłumacząc: dźwięk wytwarzany jest przez spotkanie się powietrza ze szparą głośni, która zamyka się sprawiając, że fałdy głosowe przylegają do siebie i tworzą dźwięk). Co więcej, niedomykalność była na tyle duża, że cytując Panią Doktor “jak ja zamierzam śpiewać?’’. Reakcja z jaką się spotkałam z jednej strony mnie zestresowała a z drugiej wprawiła w zastanawianie o czym w ogóle ona mówi? Pani Foniatra przepisała mi leki. Nie mogłam ich kupić, bo były strasznie drogie a po drugie, pomyślałam sobie, że nie po to otrzymałam talent, żeby teraz bawić się z lekarstwami (facepalm). Czy to była mądra decyzja? W moim (podkreślam w moim) chyba tak. Dlaczego? Trafiłam w tym czasie na bardzo dobrą trenerkę wokalną uczącą metodą SLS (Speech Level Singing), która zaczęła ze mną pracować. Po jakimś czasie chrypki pojawiały się coraz rzadziej a konsultując się po dłuższym czasie raz u laryngologa okazało się, że niedomykalność jest bardzo mała co oznaczało, że ćwiczenia przeze mnie wykonywane zniwelowały problem.Co ważne w tej historii? 

  1. Dzięki badaniu eksperta byłam świadoma swojego problemu, który mógł zostać dobrze rozwiązany.

  2. Historia pokazuje, że współpraca trenera wokalnego i foniatry jest bardzo ważna i niezbędna żeby Ci pomóc.

  3. Pamiętaj, że każdy jest inny!!! To jest moja indywidualna historia. Twój problem może być inny i w twoim przypadku lek bądź zabieg będzie Ci potrzebny żeby prawidłowo pracować z twoim głosem. 

  4. Dobrze jest się wybrać do foniatry, który współpracuje z wokalistami, aktorami czy mówcami. Bo mimo, że jest on ekspertem od głosu, jego zainteresowania i obszar działania nie musi być stricte związany z problemami wokalnymi. Foniatria to mimo wszystko nie taka mała specjalizacja. Podsumowując, nie w każdym przypadku trener wokalny może pomóc Ci w problemach z twoim głosem. Choć dobrze dobrane ćwiczenia emisyjne mogą być niesamowitym lekarstwem dla naszego głosu to aby je dobrać  ważna jest ekspertyza foniatry. Dlatego też, jeśli twój trener zaleca Ci wybranie się na wizytę- nie zastanawiaj się tylko idź i się zbadaj ;) Pamiętaj jednak, że nie zawsze ćwiczenia emisyjne pomogą rozwiązać problem. W moim przypadku pomogły, ponieważ mój problem mógł być rozwiązany w ten sposób.


Choć poruszany temat jest naprawdę rozległy, mam nadzieję, że post ten stanie się twoim pierwszym drogowskazem w rozwiązaniu twojego problemu.


TRZYMAM MOCNO KCIUKI,

Ola


78 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Mutacja

Comments


bottom of page